
Számos újdonság az IntelliJ IDEA új verziójában
Az IntelliJ IDEA 2023.2 bevezeti az AI Assistantot, amely számos AI-alapú funkcióval bővíti a fejlesztést. A továbbfejlesztett IntelliJ Profiler mostantól szerkesztőn belüli tippeket ad, így a profilalkotás folyamata intuitívabbá és informatívabbá válik. Az új kiadás tartalmazza a GitLab integrációt is, amely segít a fejlesztési munkafolyamatok racionalizálásában, és számos más, alább ismertetett, figyelemre méltó frissítéssel és finomítással érkezik.
Felhasználói élmény
- Search Everywhere (Double ⇧ / Double Shift) mostantól szöveges keresési lehetőségeket is tartalmaz.
- Mostantól egyedi színeket rendelhet a projektek fejlécéhez, és egyéni ikonokat tölthet fel hozzájuk, így könnyebben megkülönböztetheti a projekteket a munkaterületén.
- Átdolgozták az új felhasználói felület fő eszköztárának hamburger menüjét Windowson és Linuxon. Elemeit mostantól vízszintesen jeleníti meg az eszköztár felett, amikor a menü ikonjára kattint. Van egy új lehetőség arra is, hogy ezt a menüt külön eszköztárrá alakítsa.
- A Projekt nézetben mostantól a fájlokat rendezhetjük a módosítási idejük alapján.
- Az új felhasználói felület felhasználóinak mostantól van egy alternatív Light with Light Header téma, amely az ablakfejlécek, az eszköztájékoztatók és az értesítési lufik megfelelő világos színeivel rendelkezik.
- Ha az új felhasználói felület teljes képernyős módját használja a macOS-en, az ablakvezérlők mostantól közvetlenül a fő eszköztáron jelennek meg, nem pedig a lebegő sávban, mint korábban.
- A Linux-felhasználók kényelme érdekében az új felhasználói felületen eltávolítottuk az operációs rendszer natív fejlécét, ami tisztább felületet eredményez.
- A Projekt nézetben megjelent az Open Directories with Single Click opció, amely gyorsabbá és reszponzívabbá teszi a projektmappák kibontását és összecsukását.
- Kibővítették az új felhasználói felület fő eszköztárának testreszabási lehetőségeit. Mostantól egy legördülő menü segítségével gyorsan kiválaszthatja az eszköztárhoz hozzáadni kívánt műveleteket.
- A több futtatási konfiguráció kezelésének megkönnyítése érdekében a Futtatás widgetben bevezetésre került az előnyben részesített konfigurációk kitűzésének lehetőségét.
Java
- Javították és bővítették a Java-ellenőrzéseket. Az IntelliJ IDEA 2023.2 kódelemzési fejlesztéseiről többet megtudhat ebben a blogbejegyzésben.
- Az IDE mostantól jobb támogatást nyújt a @snippet taghez a Javadoc-kommentárokban.
- Az IntelliJ IDEA 2023.2 képes pontosan megtippelni egy metódus helyét a stack trace jelentésben, még akkor is, ha a sorszámok nem állnak rendelkezésre vagy eltérnek egymástól.
- Az IntelliJ IDEA Ultimate mostantól jobban tudja elemezni az SQL összekapcsolásait és interpolációit Javában és Kotlinban, felismeri a potenciálisan nem biztonságos lekérdezéseket, és ezáltal megvédi a kódot az esetleges SQL-injekciós sebezhetőségektől.
Scala
- Az IntelliJ IDEA 2023.2 javítja a Scala 3 támogatását a jobb enum-használattal, a továbbfejlesztett TASTy dekompilátorral és továbbfejlesztett hibakereséssel a Scala-fejlesztők számára. A további fejlesztések közé tartoznak a Scala 3 univerzális alkalmazási módszereinek hasznosabb befejezési súgói, az IArray szerkesztőn belüli támogatása, valamint a „kevesebb szögletes zárójel” szintaxis jobb támogatása.
- Az IDE mostantól jobban támogatja az sbt projekteket.
- Számos típuskövetkeztetési hiba javításra került.
- A Zinc mostantól az alapértelmezett fordító, ami biztosítja az új Scala 3 funkciók, köztük az inline metódusok inkrementális fordításának átfogó támogatását.
- Javított forrás- és célkönyvtárak kezelése.
- Az IntelliJ IDEA 2023.2 javítja a ScalaDoc gyorsdokumentáció megjelenítését, kiemeli a megjegyzések, kulcsszavak és literálok jelölését a kiválasztott téma alapján, a kiterjesztett tulajdonságok és osztályok listáját több sorra osztja, és támogatja a Scala 3 kulcsszavakat.
Debugger
- A reaktív alkalmazás hibakeresése során mostantól könnyedén kiértékelheti a Mono és Flux típusok megfigyeléseinek és helyi változóinak értékeit.
- Kibővítették az automatikus tesztelési funkció képességeit, így az teljesen kompatibilissé vált a Maven, Gradle és JPS build rendszerekkel.
Profiler
- Attach IntelliJ Profiler és a Capture Memory Snapshot most már gombok formájában elérhetőek a Run teszközablakban.
- A Wall-clock profiling mód, mely figyelembe veszi az összes eltolt időt egy method-on belül beleértve a várakozási időket is, most már az alapértelmezett mód.
Keretrendszerek és Technológiák
Az alábbi funkciók csak az IntelliJ IDEA Ultimate 2023.2-ben érhetők el:
- Mostantól lehetőség van a Tomcat-re telepített alkalmazások futtatására és hibakeresésére a Windows Subsystem for Linux (WSL) rendszerben.
- A HTTP-kliensben mostantól a gRPC-kéréseket a Transport Layer Security (TLS) protokollon keresztül is elküldheti.
- A HTTP-kliens képes megérteni a Swagger és az OpenAPI specifikációkat, és megfelelő kódkiegészítési lehetőségeket biztosít a JSON request bodie-khoz.
- Az IntelliJ IDEA 2023.2 támogatja az OpenAPI és Swagger specifikációs fájlok, köztük a YAML és JSON fájlok Redoc UI előnézetét, így az IDE-n belül váltani lehet a Redoc és a Swagger UI-ok között.
- Az IDE mostantól biztosítja a JSON objektumkulcsok kiegészítését a JavaScript-kódban.
- Az IDE mostantól képes megjeleníteni a PDF- és HTML-fájlok előnézetét közvetlenül a HTTP-kliens kérések eredményeiben.
- Mostntól a HTTP Client CLI segítségével kapcsolatba léphet a GraphQL API-kkal, és WebSocket-kapcsolatot létesíthet a szolgáltatásokkal.
- Spring AOP támogatása Kotlinban.
- Az AsyncAPI specifikációs formátummal való munka mostantól sokkal könnyebb, mivel az IDE támogatja a sémaérvényesítési funkciókat, és kódkiegészítést biztosít a hivatkozásokhoz, a Végpontok nézethez és a Szerkesztő előnézeti ablaktáblájához.
- Bevezetésre került egy új ellenőrzés, amely segít kiküszöbölni az úgynevezett „norvég problémát”, és megakadályozza a Boolean-értékek nem szándékos félreértelmezését a YAML-fájlokban.
Docker
- Mostantól a Docker image layer-eken belüli fájlok előnézetét is megtekintheti.
- Lehetőség van arra, hogy egy Docker-futtatási konfigurációt egy másik konfiguráció előtt futtassunk, ha azt Before Launch feladatként jelöljük meg.
Kubertenes
- Mostantól lehetőség van több kubeconfig fájl beállítására egyetlen projekten belül, ami leegyszerűsíti a több fürt kezelését vagy a különböző fürtökön lévő környezetekkel való munkát ugyanazon a projekten belül.
- A Kubernetes fürtökben végzett telepítések naplóit mostantól megtekintheti a Szolgáltatások eszköz ablakában.
Webes fejlesztés
- Az IntelliJ IDEA Ultimate 2023.2 javított hibaformázást biztosít a JavaScript és TypeScript kódban.
- A v2023.2-től az IDE támogatja a CSS-beágyazást.
- A Vue Language Server (Volar) támogatás pontosabb hibaérzékelést és jobb típusinformációkat biztosít a gyorsnavigációban és a dokumentációs felugró ablakokban.
- Új live sablonok a React hook-okhoz.
Adatbázis eszközök
- Most már csatlakozhat a Redis Clusterhez, és ugyanazokat a funkciókat használhatja, mint az önálló Redis esetében.
- A sémamigrációs párbeszédpanel felhasználói felülete átdolgozásra került.
- Az Adatszerkesztő és -nézegető beállítások lapja új időzóna mezővel rendelkezik annak az időzónának a beállításához, amelyben a dátumértéket meg kell jeleníteni.
- Bevezették a külső adatbázisok és adattárak támogatását a Redshiftben.
Részletes infó az összes újdonságról: What’s new
Az IntelliJ IDEA hivatalos oldala: JetBrains IntellijIDEA
Próbálja ki a Intellij IDEA 2023.2-at 30 napig ingyen!
JetBrains szoftver vásárlás
Tisztelt Érdeklődő!
Ha felkeltette érdeklődősét valamelyik JetBrains termék akkor ahelyett, hogy a gyártótól venné meg teljes áron, forduljon bizalommal a Ker-Soft-hoz, a JetBrains magyarországi partneréhez és szerezze be nálunk JetBrains szoftverét kedvezményesebb áron. További információért, árakért forduljon kereskedőinkhez a sales@kersoft.hu címen, vagy a +36 (1) 206 2147 telefonszámon.
Irány a webshop