
Megérkezett a RAD Studio 12 Athens, valamint a Delphi és C++Builder 12 is!

RAD Studio, Delphi és C++Builder 12 újdonságok röviden
Alább listázva a RAD Studio 12 legfontosabb újdonságainak összefoglalása. Ezt követően pedig részletesebben is megnézzük őket:
- Visual Assist integráció a C++Builder IDE-be (kódkiegészítést, kódnavigációt és átnevezést biztosít a C++ nyelv számára).
- Egy jelentősen frissített CLANG-alapú C++ fordító előzetese Win64 számára, amely támogatja a legújabb C++ szabványos nyelvi jellemzőket, és jobb integrációt kínál a külső könyvtárakkal és a C++ kóddal.
- Delphi nyelvi kiegészítések, beleértve a többsoros karakterlánc literálokat is
- Skia-támogatás a FireMonkey-ben, amely nagyobb teljesítményt és minőséget kínál a grafika és a felhasználói felület vezérlőelemeinek renderelésében minden célplatformon
- Átdolgozott MDI és új tab-okat használó UI-architektúra a VCL számára
- Egy új FireDAC Query by Example (QBE) komponens a könnyebb adatszűréshez és egy új JSON varázsló a Delphi számára, hogy a népszerű JSON formátumban lévő adatokat objektumokra lehessen leképezni, hasonlóan ahhoz ahogyan azt az XML esetében is tesszük.
- Az intelligens azonosítók támogatása a RAD Serverben
- Több mint 2391 ügyfél kérés teljesítése
C++ Builder újdonságok
Az új kiadás kiemelt figyelmet szentel a C++Buildernek és a C++Builder eszköztárának a RAD Studio keretein belül, különösen két fontos területre koncentrálva: a C++ fordítók és eszközök modernizálására, valamint a fejlesztői termelékenység növelésére a kódkiegészítés, a kódrefaktorálás és navigáció bevezetésével a Visual Assist integrációján keresztül.
A C++ eszközlánc frissítésének célja a C++ támogatásának további fejlesztése. Az új változat nem csak a Clang legújabb verzióját foglalja magában, hanem a C és C++ futásidejű könyvtárakat, az STL-t (Standard Template Library-t), a linkelőt és a hibakeresőt is. Ennek a frissítésnek a célja, hogy a legmodernebb C++ szabványokat kínálja, lehetővé téve a legújabb könyvtárakban és projektekben alkalmazott C++ kód futtatását, egyszerűsítve a harmadik féltől származó könyvtárak integrálását, a modern biztonsági kódolási sztenderdek kiaknázását, magasabb teljesítményű alkalmazások készítését és hatékony hibakeresést.
A 12.0-ban ennek az új C++ eszköztárnak egy előnézeti változata érhető el (parancssori fordítóprogramként).
A C++Builder 12.0 másik jelentős újítása a Visual Assist technológia integrálásából származik, amely jobb kódkiegészítést, kódnavigációt és a refaktorálást kínál. Már most is rengeteg VA-funkció lesz elérhető, beleértve a szimbólumok és hivatkozások megtalálását, a projektvázlat megjelenítését, az implementációtól a deklarációig és vissza navigálást, valamint az átnevezési refaktorálást.

Delphi újdonságok
Az új 12-es verzióban a Delphi fordító néhány apró, de hasznos újítást tartalmaz, köztük a hosszú karakterlánc literálok támogatását, és a többsoros karakterlánc literálok támogatását, melyek lehetővé teszik az SQL, HTML, JSON, XML és hasonló többsoros szövegek könnyebb beágyazását az alkalmazás forráskódjába. A Delphi 12 fordítója emellett weak type alias definíciót kínál a NativeInt számára, a továbbfejlesztett Win32/Win64 kompatibilitás érdekében, a NaN lebegőpontos számok összehasonlításának jobb támogatását, valamint a lebegőpontos kivételek letiltását minden platformon.
A platformtámogatás tekintetében a Delphi 12.0 kompatibilis a Android API 33-as szintjével, ami a Google követelménye a Play Store alkalmazások esetében.
FireMonkey és Skia
Az UI könyvtárak tekintetében a RAD Studio 12.0 legjelentősebb fejlesztései mind a Delphi, mind a C++Builder esetében a nagyon népszerű cross-platform renderelő motor, a Skia FireMonkey integrációjából származnak. Ez a Skia4Delphi nyílt forráskódú projekt integrálásával valósul meg, de emellett Vulkan-támogatással, a Skia Shading Language effektek és szűrők támogatásával, WebP Encoderrel, nyomtatótámogatással és PDF-be nyomtatással is bővül.
A RAD Studio Skia-támogatás közvetlen API-kat, speciális UI-vezérlőket, valamint a FireMonkey UI-vezérlők UI-renderelésének automatikus leképezését tartalmazza a Skia-nak köszönhetően. Általánosságban elmondható, hogy a Skia javítja a renderelés minőségét és a teljesítményt.
Javítva lett az Android-támogatás is. Mostantól a FireMonkey alkalmazásban egymás melletti ablakokban is dolgozhatunk iOS-en és Androidon egyaránt. Ezen kívül alaposan átdolgozták az egysoros TEdit és a többsoros TMemo vezérlők szövegbeviteli képességeit.
Az IDE másik jelentős fejlesztése egy olyan varázsló bevezetése, amely egy SVG-képből az Apple és a Google által megkövetelt összes felbontású ikon és kezdőképernyő generálására képes, valamint támogatja az Android adaptív ikonjait.
VCL korszerűsítés
A RAD Studio 12.0-ben a hangsúly a régimódi, de még mindig népszerű MDI (Windows Multi Document Interface) modell életben tartásán van. Az új kiadással az ügyfelek teljes HighDPI-támogatást alkalmazhatnak az MDI-alkalmazásokhoz, és VCL-stílusokat is alkalmazhatnak. Ezzel lehetőség nyílik arra, hogy megkerüljük azokat a platformproblémákat, amelyek abból adódtak, hogy a Microsoft az elmúlt években elhanyagolta az MDI támogatását. Ezt segíti egy új, tab-alapú felhasználói felületet, amely megkönnyíti az MDI-ről való egyszerű átállást, vagy egy teljesen új modell létrehozását.
A VCL fejlesztések részeként az új kiadás számos új tervezőt vezet be, amelyek segítik a munka egyszerűsítését: Van egy új karakterlánc-listaszerkesztő, egy többsoros karakterláncszerkesztő, valamint gyors konfigurációs párbeszédpanelek a gombokhoz, rádiócsoportokhoz és panelekhez. E praktikus eszközök némelyike eredetileg a KSVC (Konopka Signature VCL Controls) része volt, és mostantól bárki számára elérhető, akár e kiegészítő vezérlőcsomag telepítése nélkül is.
Az alapvető RTL-definíciók mellett elérhető mostantól egy új egységkészletet a teljes Windows API fejlécével, amelyet Object Pascalra konvertáltak, hogy a Delphi fejlesztők számára megkönnyítsék minden olyan Windows platform API hívását, amelyet nem elérhető a komponenskönyvtárakban. Ez az API-konverzió a Microsoft által biztosított teljes platform API-t lefedi.
Emellett új interfészekkel, tulajdonságokkal és eseményekkel javították az Edge böngésző integrációját, amelyek illeszkednek a platform WebView 2 vezérlőjének a legutóbbi kiadás óta végrehajtott fejlesztéseihez.
Delphi RTL, FireDAC és JSON mapping varázsló
Számos fejlesztés történt más C++ Builder által használt Delphi core runtime könyvtárakban is. A FireDAC esetében mostnatól elérhető a klasszikus QBE mód (Query-By-Example), amely lehetővé teszi egy felhasználói felület fejlesztését az egyszerű adatszűrési kritériumok megadásához.
Ezen kívül a FireDAC komponensek néhány további funkciót is kínálnak a fejlesztők számára az alkalmazásbiztonság javításához, azáltal, hogy korlátozzák az SQL-parancsok típusát egy adott lekérdezésvezérlőhöz, megtiltják a többszörös parancsokat, és blokkolják a további SQL-módosításokat.
A RAD Studio új verziója bevezet egy új JSON mapping varázslót is, ami alkalmas arra, hogy JSON adatszerkezeteknek megfelelő osztályokat hozzon létre, valamint a szükséges olvasási és írási kódokat generálja a JSON objektumok beolvasásához és azok egy új fájlba történő kiírásához.
RAD Studio IDE fejlesztések
Megújult a funkciótelepítő is. A párbeszédpanelt teljesen újratervezték viselkedésében és felhasználói felületében is. A könnyebb használatot segíti elő, hogy az összes fontosabb telepítési lehetőség, beleértve az extra kiegészítőket is, mostantól egy oldalon található, ellentétben a korábbi többlépcsős kialakítással. Az új párbeszédpanel jobb hibainformációkat is kínál telepítési problémák esetén.
A szintaxis-kiemelés most már elérhető számos másodlagos ablakban is, mint például a call stack és a struktúra nézetben is. A forráskód-keresés, a navigációs eszköztár működése és a több szerkesztőablak használata is javult, valamint sok más apró finomítás is történt.
A RAD Studio tovább bővíti az új ToolsAPI-t a kódszerkesztőhöz, így az ügyfelek és a külsős gyártók rugalmasabb bővítményeket hozhatnak létre az IDE-hez.
RAD Server és InterBase
A RAD Server legújabb újdonsága, egy REST szerver API hosting platform, olyan jelentős fejlesztéseket tartalmaz, mint például az intelligens azonosító modell bevezetése a hatékonyabb erőforrás-azonosításhoz, a nagyobb teljesítmény, az adatlapozás, a továbbfejlesztett munkamenet-hitelesítés és az általános minőségjavítás. Emellett a RAD Studio új verziója már tartalmazza a nemrég megjelent InterBase 2020 Update 5 fejlesztői és beágyazott kiadását is.
További RAD Studio 12 anyagok:
- Hivatalos bejelentő Blog Post: RAD Studio 12 Announcement
- What’s New Docwiki Page: RAD Studio 12 What’s New
- Feature Matrix: Feature Matrix
- What’s New Web Page: What’s New in RAD Studio 12?
Ismeri a Delphi-Klubot?
Amennyiben még nem ismeri akkor szeretnénk figyelmébe ajánlani az általunk működtetett delphi-klub.hu weboldalt melyen a Delphi-vel, valamint az Embarcadero további termékeivel (RAD Studio, C++Builder, Interbase) kapcsolatos hírek, akciók, cikkek, videók és sok már érdekesség is található, magyar és angol nyelven.